Nu har det varit tomt i huset i nästan en veckan sedan sista valpen flyttade.
Det är både skönt och lite tråkigt. Men jag har fått tillbaka mitt kök och det känns helt okej då att slippa valphagen där.
Vi har även hunnit med en massa roligheter den senaste tiden och då bland att att pappan till valparna vår Zlatan
tog sitt 3:e öppna spår i viltspår och blev därmed Champion.
Det var ett tag sedan vi hade en champion i flocken, senast var det som var utställningschampion och där innan vår cocker Sally och alla våra springer som hade denna titel.
Så detta känns bra. Nu är det vårt lilla charmtroll Åberlix som vi ska försöka köra upp, han har sitt anlag så det är bara 3 öppna han behöver. Haha, bara tre säger jag som inte alls springer i skogen längre men är så glad så länge Lasse orkar.
Får så mycket fina bilder och filmer från alla våra valpköpare från de senaste kullarna och det är så roligt att se att alla gillar att jobba med sina hundar.
Zlatan och Åberlix syster Trassla har också varit en duktig spårhund och har hunnit med att ta två stycken 1:a pris öppenklass, så det blir nog ett championat där också, så småning om.
2021-11-11 09:54